Je možné žít 150 let?

16. 7. 2012 - Miloš Škorpil

S laskavým svolením Miloše Škorpila přináším jeho článek, který by si měl přečíst každý, nejenom ti, kteří se trošku hýbou, především ti, kteří se chystají učinit první kroky... Tak do toho! Držím všechny palce!


S laskavým svolením Miloše Škorpila přináším jeho článek, který by si měl přečíst každý, nejenom ti, kteří se trošku hýbou, především ti, kteří se chystají učinit první kroky... Tak do toho! Držím všechny palce!

... dovolte malé odskočení k prevenci. Odskočení k prevenci pohybem, k prevenci chůzí, k prevenci během a použiji k tomu knihu, kterou by si podle mě měl přečíst každý, kdo běhá proto, aby byl fit, vždyť už Aristoteles říkal: „Nic neničí organismus tak, jako dlouhodobá pasivita“. Bohužel člověk se tím, že je líný, odnaučil přirozeně hýbat a to je důvod většiny jeho zdravotních problémů.

Otázku: „Je možné žít 150 let?" si pokládá ve stejnojmenné knize její autor, Michail Tombak (knihu vydalo nakladatelství Beskydy). Michal Tombak, ačkoliv pochází z lékařské rodiny, se rozhodl vystudovat biochemii, protože mu bylo divné, že ačkoliv jeho rodiče jsou lékaři, trpí různými nemocemi, které nedokážou vyléčit. Proto se rozhodl přijít na kloub tomu, jak to v lidském těle funguje a došel k velmi zajímavým závěrům. Než vám jich pár přiblížím, tak ještě dodám, že Michail Tombak je mi sympatický, protože v podstatě uvažoval stejně jako já, když jsem se rozhodoval mezi tím, studovat FTVS nebo biologickou fakultu, taky jsem se rozhodl pro to, pochopit, jak to v lidském těle funguje, protože to je jediný způsob, jak pak moci druhým pomoci, naučit je běhat a zdravě žít, tedy stát se vizionářem zdravého životního stylu.

Co píše ve své knize: „Je možné žít 150 let" Michail Tombak?

Život je pohyb

Fyzická zátěž je nevyhnutelná pro správné fungování srdce, svalů a oběhového systému, pro vylučování výkalů, toxinů, stručně řečeno pro obecné posílení celého organismu.

Člověk je povinen pochopit jednu pravdu. Pokud vede aktivní život, nejenže chrání svoje zdraví, ale současně se může zbavit mnoha nemocí. Co nám obecně především překáží v pohybu? Naše obyčejná lenost! Zkuste proto změnit Vaše stereotypní myšlení: „Nic nestíhám, nemám čas“. Naučte se, že pohyb je „strava" pro Vaše svaly, orgány a mozek. „Strava“, bez které Váš organismus slábne, marodí, stárne. Soustřeďte se na jednoduché fyzické aktivity, jako je uzdravující chůze, běh, chůze na boso!

A já dodávám: „A je to tu zase – a sice že člověk byl zrozen k pohybu!“

 

Uzdravující chůze

Chůze se často nazývá králem fyzických aktivit. Abyste se o tom přesvědčili, stačí, když si při chůzi přiložíte ruku k vašemu pasu a zjistíte, že všechny svaly pracují. Při žádné jiné fyzické aktivitě nedosahujeme takové harmonie. Chůze přitom nevyžaduje žádný speciální úbor. Projít se můžete za každého počasí. Každodenní procházka (aspoň 1 – 3 kilometry) je perfektním stimulátorem srdečního svalu a cévního oběhu. Chodit můžete kdekoliv, po parku, po ulicích, v lese, v bytě, po balkóně. Choďte volně, ležérně, není kam spěchat. Myslete jen na to, že každým krokem proplouvá krev vašimi cévami, čistí a vyživuje tělo, naplňuje jej energií a zdravím.

Krok za krokem si opakujte: „Jsem zdravý, silný, mladý, krásný, mám hodně energie“. Když jdete, je důležité, abyste chůzi nepociťovali jako únavu – jak už bylo řečeno, choďte lehce, ležérně. Při chůzi byste měli cítit lehkost a svěžest. Zátěž zvyšujte postupně.

 

Uzdravující běh

Sparťané říkali: Chceš-li být silný – běhej, chceš-li být zdravý – běhej, chceš-li být moudrý – běhej“.

Uzdravující běh posiluje stěny cév, snižuje krevní tlak, hladinu špatného cholesterolu, uzdravuje funkce žaludečního a střevního ústrojí, posiluje páteř, svaly a klouby. Běh, to je nejlepší způsob, jak zvýšit odolnost vůči různým infekcím, je to perfektní pomocník k získání mladí a zdraví.

Všechny tyto cenné hodnoty mu zajistily ohromnou popularitu. Nicméně když se v tisku objeví zprávy o úmrtích při běžeckých závodech, mnohé to přivádí na myšlenku: „Je skutečně běhání tak zdravé, jak se říká a píše?" Jde o to, že mnoho lidí, kteří začnou běhat, neberou v potaz svou aktuální výkonnost, svůj aktuální zdravotní stav, čímž naruší hlavní principy fyzické námahy a zásady postupného zvyšování fyzické zátěže. Většina lidí totiž začíná běhat, aby zhubli, a neuvědomují si, že nadměrná hmotnost je vlastně nemoc, tudíž že pokud se chtějí uzdravit, a pohyb je k tomu ten nejlepší lék, tak je třeba si jej odměřovat na lékárnických vahách.

Prostě jak je to u většiny lidí zvykem, když už se pro něco rozhodnou, chtějí výsledky nejlépe hned, takže si naordinují koňské dávky, jaký div, že svou nemoc svou hloupostí a nedočkavostí jen prohloubí.

Člověk si musí vypěstovat přiměřený návyk. To znamená, musí se naučit znát míru ve všem, v jídle, pití, při fyzické zátěži…

 

Chůze na boso

Na rozdíl od všech savců žijících na Zemi pouze člověk chodí po dvou nohách. To není náhoda. Člověka můžeme přirovnat k baterii. Hlava a horní část těla mají kladný náboj. Dolní část těla a nohy mají náboj záporný. Z vesmíru získáváme kladnou energii, nicméně ze země zápornou. Čím intenzivněji probíhá v našem těle výměna energie, tím odolnější a zdravější je náš organizmus. Člověk získává energii z kosmu prostřednictvím dýchání (kyslíku), z vody (vodní léčivé procedury), ze vzduchu a rostlinné stravy. Proto je důležité, aby žil v souladu s přírodou.

Energii Země můžeme získat chůzí naboso. „Nejlepší obuv je žádná obuv“, říkal Hippokrates.

V posledních letech se dělal v různých vědeckých laboratořích na celém světě výzkum týkající se procesů vznikajících v organismu člověka, který chodí (běhá) bos. Vědci vypočítali, že na chodidlech se nachází 72 tisíc zakončení nervů. Chůze na boso je přirozenou masáží chodidel, která jak známo přirozeně ovlivňuje funkci všech orgánů. V době vzniku obuvi se zmenšil kontakt lidského organismu s elektrickým nábojem Země. Právě to je jedna z příčin následujících chorob: bolesti hlavy, podráždění, neurózy, nespavost, stenokardie a mnoho jiných.

Tolik Michail Tombak, kterému jsem občas do textu vkročil, ale jen proto, že některé formulace v knize se mi nezdály úplně šťastné, tak jako je tomu vždy u takovýchto knih, kdy je sice překládají dobří překladatelé, souznějící s autorem, ale ne vždy plně souznějící s popisovaným problémem.

K tomu, co Michail Tombak napsal, bych jen doplnil nebo vhodnější by bylo říci zdůraznil:

  • Zajisté jste si všimli, že přirovnává chůzi na boso k masáži. Zajisté vás nenapadne brát masáž každý den několik hodin?
  • To, co platí o chození na boso, platí i o chození v pětiprstkách či jiných druzích minimalistické obuvi. Zajisté, mnozí dospějí časem k tomu, že budou chodit a běhat jen bosi či v minimalistické obuvi, ale jak výše uvedeno, měli by k tomu dospět tím, že si tuto medicínu budou ordinovat postupně – postupně pak též prodlužovat dobu kdy jdou (běží) bosí, či v minimalistické obuvi.
  • Člověk byl zrozen k chůzi a běhu, proto byl ostatně postaven jako jediný živočich na zadní, ale tím, že to drahný čas nedělal, tak by měl začít znovu chodit a běhat uvážlivě, brát to jako lék, neboť i pro tento lék platí, že předávkování může být smrtelné, minimálně zdraví škodlivé!

Miloš Škorpil, 16. 7. 2012, www.bezeckaskola.cz

SM systém

Stabilizačně-mobilizační terapie MUDr. R. Smíška. Kompletní program pro regeneraci páteře.

více informací

Atletika pro děti

Atletická školka a přípravka pro děti od 5 do 11 let. Pravidelné tréninky na atletickém stadionu v pátky 16.30-17.30 (do konce října).

více informací

Běhání

Pro radost, kondici, zdraví.

více informací

 

Aktuality


Běh pro Gambii

9. 10. 2013 - JitkaSt.


Přes Hostýnské vrchy pěkně po svých

11. 8. 2013 - JitkaSt.

Pokud nenapíšu několik řádků hned dneska, už se k tomu nedostanu. Včera jsme se byli proběhnout. Sice to bylo trochu dál, než obvykle, ale občas se musí vyzkoušet i něco jiného.


Otázka: je možné maraton běžet na pohodu? Odpověď: ano!

13. 5. 2013 - JitkaSt.

Deštivé počasí posledních dnů se z Čech přestěhovalo na neděli na Moravu. Tentokrát mi to ale vůbec nevadilo. Praha se probudila do pěkného slunečného nedělního rána. Vše bylo přichystáno akorát.


Vienna City Marathon 2013

16. 4. 2013 - JitkaSt.

Před půlrokem jsem dostala dárek. Byl opravdu originální. Půlroku jsem se těšila, až ho budu moci použít. Byl to dárek na jedno použití a využít se mohl na konkrétním místě, v konkrétní den a čas. Bylo to startovní číslo na 30.
Obrazem

Actis effector 24.6.2012